Plánované akce 2018

8. 1. 2018

V pondělí 8. ledna 2018 se konala porada týkající se plánovaných oprav našich kostelů v roce 2018. Zúčastnili se jí zástupci farnosti, Památkového ústavu a také dvě restaurátorky.

V kapli sv. Anny v Pňovanech bude ještě v lednu tohoto roku proveden další odborný průzkum, po kterém bude definitivně rozhodnuto, zda se kaple celá vybílí, nebo se část barevných maleb v presbytáři zrestauruje. Bude-li zvolena varianta první, kaple by snad tento rok mohla být po vymalování otevřena. Bude-li zvolena varianta druhá, opravy se ještě protáhnou v závislosti na udělení dotací na restaurování maleb. Také je v tomto roce v plánu oprava schodiště na kruchtu, které je zničeno plísní a houbou.

Pro kostel sv. Martina v Heřmanově Huti ​bude do půl roku vypracován projekt na opravu vnějších omítek, aby bylo možné příští rok začít s opravou. Zároveň s omítkou volá po opravě také věž, tj. nové opláštění kupole a pozlacení kříže na vrcholu. Ukázalo se, že největším problémem tohoto kostela je vysoká vlhkost. Po opravě vnější omítky bude tedy nejprve řešeno odvedení vlhkosti z podlahy kostela a teprve po 2-3 letech vysychání bude možné přistoupit k obnovení vnitřní výmalby.

Na kostele Nejsvětější Trojice v Jezné ​byly provedeny nezbytné udržovací práce (odstranění uvolněných částí omítky), na další etapu oprav bude muset tento kostel ještě počkat.