Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnost Zvěstování Páně

24. 3. 2020

SLAVNOST ZVĚSTOVÁNÍ PÁNĚ

25. BŘEZNA

Úryvky z knihy: Charles Journet – Promluvy o Panně Marii.

        Jen s chvěním v duši je možné dotýkat se tajemství Panny Marie. Setkáváme se u ní s přečistými hlubinami plnými světla. Přiblížit se k nim nesmí ten, kdo není připraven – a to se týká nás všech, protože naše srdce je vzdorné a náš duch je spoután tíží země. Jak snadno pak tajemství strhneme z výšin a zdeformujeme svým omezeným pohledem.

        Věnujme pozornost tomu, jakým způsobem se Bůh, který chce seslat na svět svého Syna, chová k Panně Marii.

Nezachází s ní jako s nevědomou služkou. Naopak, chová se k ní s úžasnou ohleduplností, s nesmírnou úctou k její osobnosti! Člověku se z toho točí hlava! Pošle k ní anděla, aby jí věc vysvětlil, a jakmile je vše jasně řečeno, jakmile Maria položila otázky a dostala odpovědi nutné k tomu, aby neudělala chybu, aby během cesty v tak oslňujícím světle nezbloudila, čeká na její souhlas.

        Nemá se přece stát jen matkou proroka, jako byla Alžběta matkou Jana Křtitele, má být Matkou Boží a Bůh s ní hraje otevřenou hru. Používá slova určená k ohlášení příchodu Mesiáše, ale současně ji vede k pochopení toho, že se uskuteční něco mnohem většího, než očekával Starý Zákon.

Anglická mystička Juliána z Norwiche k tomu poznamenala: „Pohleďte, jak zdvořile se Bůh chová ke svému tvoru.“

Panna Maria měla možnost říci ne – a pak by se dělo něco jiného. Bůh však od věčnosti velmi dobře věděl, že řekne ano a že její ano bude svrchovaně svobodné.

Se stejnou zdvořilostí Bůh jedná i vůči nám. Nenaléhá, nikdy nenutí. Nabízí vám to nebo ono. Můžete říci ne. Pokud se nejedná o provinění, neupadnete sice do smrtelného hříchu, zůstanete ve stavu milosti, ale přijdete o úžasné dobrodružství. Stává se nám to velmi často.

Pokud nám Bůh jednoho dne dovolí vstoupit do očistce, pak jednou z bolestí, jež tam prožijeme, bude právě to, že jsme šli tolikrát nevšímavě dál a neslyšeli, když nás Boží milost zvala hlasem tichým jako vánek.