NÝŘANY

Kostel sv. Prokopa v Nýřanech

Byl postaven v letech 1903 – 1904 podle návrhu pražského architekta Roberta Vomáčky na tehdy zcela volném prostranství.

Hlavní oltář je z pískovce, stejně tak jako socha svatého Prokopa, patrona kostela.

Pravý boční oltář je dřevěný, zasvěcený Panně Marii Lurdské, její socha stojí mezi dvěma modlícími se anděly.

Levý boční oltář byl původně oltář svatého Kříže, proto stál uprostřed dřevěný kříž a po stranách sochy Panny Marie a sv. Marie Magdalény.  V roce 1929 darovala paní Schala kostelu dřevěnou sochu sv. Josefa, která byla umístěna doprostřed levého oltáře na místo kříže, který nyní stojí pod sochou.

Dvě sochy pod kůrem zobrazují sv. Terezii z Lisieux a sv. Annu s malou Marií.

Obraz Svaté Rodiny na pravé stěně kostela je původem z kostela sv. Josefa z Úherec, odkud byl z bezpečnostních důvodů odvezen.

Dřevěná křtitelnice pod kazatelnou byla restaurována roku 2007, spolu s ní byl pozlacen velký svícen na paškál, původem z Blatnice.

Nádoba na svěcenou vodu umístěná vpravo od vchodových dveří je vyrobená z červeného mramoru.

Kostel je v majetku Města Nýřany.

Svátek slaví 4. července.