Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAHRADA TICHA V JEZNÉ

BÝVALÁ FARNÍ ZAHRADA V JEZNÉ

(AKTUÁLNÍ FOTOGRAFIE NAJDETE VE FOTOALBUMU)

Areál římskokatolické fary v Jezné byl původně poměrně rozsáhlý. Zahrnoval budovu fary, hospodářský dvůr, maštale, velkou stodolu, zeleninovou zahradu, ovocný sad, v zadní části také pivovar a velký park s listnatými stromy a malou kapličkou. Celý areál byl obehnán kamennou zdí, jejíž základy jsou dodnes patrné. Hlavní bránu najdete pod kostelem, další bývala mezi parkem a hospodářským dvorem, kde po ní zbyly pouze dvě lípy.

   Bývalá brána do fary   

byvala-brana-do-fary.jpg

Roku 1907 došlo k prvnímu významnému úbytku. Farář P. Josef Brix, poskytl obci část farního pozemku, aby na něm mohl být vybudován nový hřbitov (ten starý západně od Jezné již přestal stačit).

Nevíme, jak vlastně v té době park vypadal, nemáme žádné jeho fotografie ani záznamy. Ale jistě svou krásou a důstojností odpovídal vážnosti Farního úřadu i svému účelu, neboť sloužil jako prostor pro odpočinek, meditaci i reprezentaci. V Kronice farnosti Jezná se můžeme dočíst:

„Dne 3. července roku 1913 přijel do Jezné na generální vizitaci pražský arcibiskup, kardinál Lev Skrbenský, a byl uvítán na farní zahradě za účasti místních veteránů, hasičů a četnictva.“

         

Kolektivizace se stala farnímu areálu osudnou. Hospodářské budovy pod farou a přilehlý dvůr získal v 50. letech 20. století Státní statek Úlice, jehož péče se vyznačovala hlubokým nezájmem a systematickou totální devastací svěřeného majetku. O něco později získala tyto budovy již v havarijním stavu Obec Úlice, která je roku 2009 navzdory tzv. blokačnímu zákonu prodala do soukromých rukou.

 

Poslední parcelu z bývalého areálu si farnost ponechala, aby měla alespoň  nějakou (byť tenkou) spojnici s historií. Bylo rozhodnuto, že zahradu otevřeme pro veřejnost a snad postupně upravíme.

                          Začátky nebyly příliš vzhledné...                                                          

zacatky-nebyly-vzhledne....jpg

Protože se o pozemek desítky let nikdo nestaral, dostal pan Jaroslav Grubr, zahradník z Tlučné, za úkol odstranit nepřístupnou džungli křovin, porazit nemocné stromy a prořezat náletové dřeviny. Zcela zdarma vykonal vše, co bylo v jeho silách.

Po odstranění džungle křoví

dscn4865.jpg

Dominantou zahrady bývalo osm vzrostlých javorů, které byly již před mnoha lety ošetřeny tzv. hlavovým řezem. Nestabilní vysoké větve ohrožovaly bezpečí návštěvníků, pokácení nepřicházelo v úvahu, proto byly stromy znovu ořezány a pět z nich kupodivu na jaře čile obrazilo.

 

Hlavový řez javorů

hlavovy-rez-javoru.jpg

Ulička z javorů vede k malé kapličce.

Byla postavena zřejmě

kolem roku 1870 ve stylu tzv.

venkovského klasicismu.

Kaplička byla opravena,

nabílena a vybavena

křížem a obrázkem patrona

naší diecéze,

blahoslaveného Hroznaty.

 

Kaplička před opravou​ 

kaplicka-pred-opravou.jpg     

                                      

  Kaplička po opravě
kaplicka.jpg

Cesta ke krásnému parku, ve kterém bude možné znovu důstojně uvítat vzácné návštěvy, bude jistě ještě dlouhá. Ale naším pevným úmyslem zůstává vytvořit zde krásný a tichý prostor, otevřený všem, kdo si zde budou chtít odpočinout a nabrat nové síly.

 

Pohled ze hřbitova

pohled-ze-hrbitova.jpg

Obrázek blahoslaveného Hroznaty na javoru.

obrazek-bl.-hroznaty.jpg

                               Zahrada v létě 2017                                                                                       Podzim 2019

zahrada.jpg

2.-uklizeno.jpg

 

 

 

 

 

 

                            Bylinkový záhon 2020                                                      dscn7810.jpg

dscn7560.jpg

 

 

 

 

 

                                                       Založení živého plotu 2021

                     2022 Nový informační panel                                             Brigáda 20231.zaciname-pracovat.jpg

informacni-panel.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

1.-zahradnice-vita-navstevniky.jpg   Pohádková Zahrada 2023

           12.-houbicka-s-bylinkou.jpg                             

Podzimní brigáda přátel Zahrady ticha

img_0838.jpg       20231111_102606.jpg

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Příspěvky

AKCE Přátel Zahrady ticha

20. 3. 2024

 

Dobrodružná cesta na hrad Buben

18. 2. 2024

 

Setkání přátel Zahrady ticha

30. 12. 2023

 

Podzim na Zahradě ticha

23. 10. 2017

 

VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD

6. 6. 2017